Skip to content Skip to footer
Denis Červenka

Denis Červenka

Base Manager, Letisko Dubová
+421 902 155 602
Kvalifikácie: PPL (A), SEP (L)

Denis Červenka začal s lietaním v druhej polovici roku 2020. Netrvalo dlho a vzal si pod svoje krídla zodpovednosť manažovať bázu AeroJOB na letisku v Dubovej. V blízkej budúcnosti rozšíri svoju kvalifikáciu o lietanie v noci a postupne bude pokračovať až na úroveň leteckého inštruktora.

„Denis, povedz nám niečo o sebe, o tvojom štúdiu, koníčkoch, záľubách, zameraniach a plánoch v letectve."

Vyštudoval som odbor Trénerstvo športovej streľby a učiteľstvo telesnej výchovy na Univerzite Komenského v Bratislave – Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ UK). Aktuálne pokračujem v štúdiu na Fakulte telesnej výchovy a športu ako interný doktorand v odbore – vedy o športe. Pôsobím na Katedre edukačných a humanitných vied o športe. Súčasne pôsobím na Katedre športov v prírode a plávania ako lektor športovej streľby, bežeckého lyžovania a biatlonu.

Od svojich 13 rokov sa profesionálne venujem športovej streľbe, konkrétne puškovým disciplínam – Vzduchová puška 60, Malokalibrová puška 3×40. Ako začínajúci športový strelec som pôsobil v športovo-streleckom klube Vištuk. Tento klub bol v tom čase sídlom ako aj nás strelcov začiatočníkov, tak aj telesne znevýhodnených – paralympijskych športových strelcov pod vedením trénera Jozefa Širokého, ktorí sa pravidelne zúčastňoval Paralympíjskych hier. Po dvoch rokoch v dorasteneckých disciplínach som bol na základe svojich výsledkov zaradený do Centra talentovanej mládeže pod vedením trénera Františka Liptaia a následne do juniorskej reprezentácie Slovenskej Republiky. Akonáhle som dosiahol métu juniorského reprezentanta, zo svojho materského klubu som prestúpil do športového centra pre vrcholový šport – Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, kde som začal spolupracovať s olympijskym medailistom Jozefom Gőncim. Pred začatím štúdia na vysokej škole som sa stal členom strediska štátnej športovej reprezentácie v Bratislave – Športového Centra Polície a seniorskej štátnej športovej reprezentácie Slovenskej Republiky, kde som sa na základe svojich výsledkov zúčastňoval mnohých významných svetových súťaží, ako sú Svetové poháre, Majstrovstvá Európy, Majstrovstvá Sveta, a kde som v neposlednom rade mal aj možnosť sa kvalifikovať na Olympijské hry. Vo svojom voľnom čase pôsobím ako pomocný tréner v Športovom Centre Polície, kde sa venujem športovej mládeži.

Vo svojom voľnom čase sa venujem primárne rekreačnému športu a iným voľnočasovým aktivitám ako sú prechádzky v prírode, behanie, plávanie, bicyklovanie, varenie a rybárčenie. Najradšej trávim svoj voľný čas v kruhu rodiny a najbližších. V kruhu pilotov a fanúšikov letectva sa cítim taktiež veľmi dobre. Musím priznať, že som bol priam dosť prekvapený, keď som prvý krát navštívil letisko v Dubovej (LZDV). Prístup pilotov ktorých som tam stretol bol ako z iného sveta. Ľudia sú milý, komunikatívny a obzvlášť veselý a plný elánu. Neskôr som tam začal chodiť oveľa častejšie a po prvej ochutnávke lietania, som mal vnútornú potrebu lietať znova a znova. Lietanie je pre mňa momentálne ako prostriedok mentálneho oddychu a taktiež aj ako činnosť, ktorá mi umožňuje zlepšovať sa v oblasti systematickej psychologickej prípravy.

Čo sa týka môjho cieľu v oblasti letectva, primárne chcem lietať hlavne pre radosť. Lietanie bol už odmalička môj sen. Z dôvodu, že som nevedel aké sú možnosti realizácie lietania na Slovensku, hlavne čo sa týka súkromného a športového lietania, tak som sa tým popri množstve svojich študijných a športových povinností ani moc nezaoberal, iba som neustále chodil po svete s hlavou vztýčenou k oblohe a sledovaním týchto zaujímavých lietajúcich strojov. Keď v roku 2020 svet zahltila pandémia koronavírusu a následkom obmedzenia športovej činnosti z dôsledku zrušenia všetkých medzinárodných súťaží, pravidelného tréningového procesu v klube a taktiež aj dištančného vyučovania na vysokej škole som mal zrazu kopec voľného času a život na ktorý som predtým nebol vôbec zvyknutý. Chcelo to nejakú aktivitu, niečo čo dostatočné zamestná moju hlavu natoľko, že sa to bude aspoň z časti podobať psychickej aktivite a koncentrácii ktorú je potrebné mať aj pri športovej streľbe, no v tomto prípade to bolo ešte lepšie.

V Októbri 2020 som začal s leteckým výcvikom PPL(A) v AeroJOB-e na letisku v Dubovej (LZDV) pod vedením Ing. Róberta Bujňáka. Prvé sólo som absolvoval 8. Marca 2021. Bol to naozaj nezabudnuteľný zážitok. V spoločnosti AeroJOB som nadmieru spokojný s realizovaním zabezpečenia leteckého výcviku zo strany spoločnosti a hlavne aj s disponovaním spoločnosti vysoko kvalitným tímom leteckých inštruktorov s dlhoročnou kariérou v civilnej leteckej doprave, ktorí mi vždy ochotne a s úsmevom objasňujú odpovede na všetky moje otázky. Aktuálne som držiteľom licencie PPL(A) a spoznávam krásky Slovenska z vtáčej perspektívy. Do budúcnosti by som chcel uplatniť moje trénerské a pedagogické skúsenosti aj v oblasti letectva a stať sa leteckým inštruktorom jednomotorových lietadiel pre výcvikové skupiny v oblasti všeobecného letectva a školenie pilotov jednomotorových letúnov.

„Ďakujeme! Denis, sme veľmi radi, že si členom nášho tímu."

Denis v plnej miere zastrešuje manažovanie bázy v Dubovej. Pomáha študentom, pilotom a dôkladne sa stará o pridelené lietadlá.

Ak máte na Denisa otázku, neváhajte mu napísať.